Jałmużna – ks. Łukasz Łukasik

Opublikowany: Autor: ks. Jan Markowski

Przeżywamy Wielki Post – czas modlitwy, postu i jałmużny. Gdybyśmy mieli w jakiś sposób sklasyfikować te trzy wartości jakie próbujemy wcielić w życie w okresie 40 dni przed zmartwychwstaniem to modlitwa i post są dziełami człowieka, które budują człowieka wewnętrznie, zmierzając na spotkanie z Bogiem. Jałmużna natomiast jest ich wynikiem, ukazaniem dobra, które dzięki spotkaniu z Bogiem, nagromadziło się w człowieku.  Jest testem mojego wnętrza. O ile modlitwa i post, obok otwarcia na Boga, otwierają nas na nasze własne wnętrze i potrzeby, o tyle jałmużna otwiera na potrzeby drugiego człowieka.

O co chodzi w jałmużnie? Na pewno nie tylko o dawanie pieniędzy. Niektórzy nigdy nikomu nie dali żadnych środków pieniężnych, a mimo to są wielkimi jałmużnikami. Często uspokajamy nasze sumienia dawaniem darowizny, a ważniejsze jest poświęcenie własnego czasu, uwagi, podarowanie dobrego słowa.

Nasza jałmużna nie musi być wyłącznie zbieraniem oszczędności do skarbonki i przekazaniem ich biednym. Niech będzie to jałmużna z czasu. W Wielki Poście, spróbujmy poświęcić więcej czasu dla ludzi, którzy są obok nas. Ofiarowanie własnego czasu drugiemu człowiekowi jest wielką jałmużną.

Ks. Łukasz Łukasik – gr. 21