Niezbędnik

Zebraliśmy przydatne informacje z myślą o osobach, które wyruszają po raz pierwszy na pielgrzymi szlak, jednak mogą być pomocne również wprawionym pątnikom.

Zabieramy ze sobą dwa bagaże:

 1. Większy (torba podróżna, plecak ze stelażem, ewentualnie walizka), który rano oddajemy do samochodu bagażowego i odbieramy wieczorem udając się na nocleg (nie ma do niego dostępu w trakcie dnia).
 2. Mniejszy – podręczny plecak, bagaż ten niesiemy na naszych plecach cały dzień.

Bagaż podręczny powinien zawierać:

 1. Koniecznie: różaniec, modlitewnik, śpiewnik.
 2. Dowód tożsamości: dowód osobisty/legitymację szkolną.
 3. Pieniądze (na zakup wody, kartek do wysłania najbliższym, koszulki pielgrzymkowej, noclegu przed czuwaniem w Częstochowie (koszt ok. 30-40 zł), biletów na powrót do domu (koszt ok. 60-70 zł).
 4. Kubek lub menażkę, sztućce, aby można spożyć posiłek, którym częstują nas podczas drogi parafianie lub pielgrzymkowa kuchnia polowa.
 5. Suchy prowiant i coś do picia  (najlepiej wodę mineralną).
 6. Kurtkę lub pelerynę przeciwdeszczową.
 7. Apteczkę podręczną a w niej leki, które musimy zażywać regularnie, kilka bandaży elastycznych, igły jednorazowe, środek dezynfekcyjny (np: Octenisept lub jakikolwiek inny, ale żeby nie był na bazie alkoholu etylowego), plaster, wapno, zwykły bandaż.
 8. Nakrycie głowy: kapelusz lub czapkę z daszkiem ewentualnie chustkę (najbardziej praktyczny jest kapelusz, który osłania także nos i uszy).
 9. Krem z filtrem.
 10. Okulary przeciwsłoneczne.

 Bagaż większy, który zabieramy ze sobą na nocleg, powinien zawierać:

 1. „Bilet bagażowy” z numerem grupy, imieniem i nazwiskiem (bilet otrzymasz kiedy będziesz zapisywać się na pielgrzymkę).
 2. Bieliznę, skarpetki, piżamę, spodnie/spódnice, koszulki, wygodne buty na zmianę( najlepiej sprawdzone, rozchodzone), bluzę lub sweter tak aby starczyło na dni pielgrzymowania.
  (dobrą praktyką jest umieścić rzeczy w workach foliowych, zabezpieczy to dodatkowo nasz bagaż przed niespodziewanym przemoczeniem)
  Pielgrzymka jest aktem pokutnym, obowiązuje więc godny strój. Nie zabieramy koszulek z dekoltem, mini spódniczek. Zalecamy strój zakrywający ramiona i kolana.
 3. Przybory toaletowe i ręcznik (bardzo sprawdzają się ręczniki szybkoschnące).
 4. Śpiwór, karimatę lub cienki materac (zdarzają się noclegi na sali w szkole lub w remizie, a czasami nawet w stodole).